Kredyt konsolidacyjny jest jednym z produktów bankowych, który oferuje ulgę w przypadku kilku różnych zobowiązań. To często jedyna rozsądna droga do bardziej korzystnego rozłożenia rat kredytu, z którymi nie umiemy sobie poradzić .
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to, mówiąc w skrócie sposób na połączenie kilku rat różnego rodzaju kredytów w jedno zobowiązanie. Często wiąże się w wydłużeniem rat za poszczególne pożyczki, co w efekcie znacząco obniża opłaty. W zamian za to, płacimy głównemu bankowi, który konsoliduje kredyt i sam reguluje w terminie poszczególne zobowiązania. Jest to instrument płatny, jednak z uwagi na rozłożenie rat w czasie, wszystkie miesięczne zobowiązania łącznie wychodzą kredytobiorcę taniej. Kredyt konsolidacyjny jest szerzej omawiany na konsolidujkredyt.pl, jeśli więc zastanawiasz się nad połączeniem swoich zobowiązań w jedno, jest to dobre miejsce, aby zacząć. A jakie oferty konsolidacji oferują popularne banki?
Kredyt konsolidacyjny – oferty banków
Niemal każdy bank ma w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny. Wśród najkorzystniejszych ofert możemy rozróżnić kredyt konsolidacyjny wraz z pożyczką gotówkową PKO BP (oferuje on oprocentowanie 7,20 % i RRSO na poziomie 7,44%), BNP Paribas (oprocentowanie i RRSO na tym samym poziomie, co w przypadku PKO BP), czy Citi Handlowy (oprocentowanie 7,19 %, RRSO 8,77 %, prowizja na poziomie 2,99%). Wiele banków oferuje prowizję na poziomie 0 procent, natomiast wyższe są koszty oprocentowania i RRSO. Często jest to łącznie nawet 15 – 20 procent. Jednak biorąc pod uwagę łączny koszt rat wszystkich pożyczek, kredyt konsolidacyjny i tak wyjdzie nas taniej. Warto sprawdzić dokładnie koszty wszystkich dostępnych kredytów konsolidacyjnych, jakie oferują popularne banki, na przykład na różnego rodzaju rankomatach. Pozwoli to wybrać najlepszą ofertę dla siebie. Warto także rozważyć konsolidację w swoim własnym banku, co pozwoli na dobranie preferencyjnych warunków kredytu konsolidacyjnego.
Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny, choć związany z większymi niż w przypadku innych kredytów kosztami, jest w efekcie opłacalny, jeśli masz problem z uregulowaniem rat w terminie. To zdarza się wielu osobom – jeśli wziąłeś na siebie zbyt dużo zobowiązań, możesz nie pamiętać o wszystkich ratach, lub koszty mogą Cię zwyczajnie przerosnąć. Kredyt konsolidacyjny może być więc korzystnym rozwiązaniem.
Warto tutaj zaznaczyć, że skonsolidować można dowolne kredyty, zarówno gotówkowe, jak i hipoteczne wraz z gotówkowymi, samochodowe, firmowe a także debety, limity, oraz karty kredytowe.
Kredyt konsolidacyjny ma również tę zaletę, że często oferuje ponowne zdefiniowanie rat kredytów i negocjacje z bankami, które umożliwiają korzystniejsze spłaty. Często jest to możliwe, gdy na przykład zmienia się sytuacja na rynku lub nasza sytuacja finansowa. Negocjacji podlegają raty, czasem również warunki oprocentowania. O konsolidacji kredytu warto porozmawiać z doradcą kredytowym, aby dopasować kredyt do naszej aktualnej sytuacji finansowej.